تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت

تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایتReviewed by سئو ایران on Dec 25Rating: 4.5تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایتتجربه کاربری انتقال حس خوب از وب سایت به کاربران می باشد بنابراین تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت می تواند دارای اهمیت بسیاری باشد.

اغلب دوستان بر این باور هستند که سئو یعنی لینک سازی و تکرار کلمات کلیدی در محتوا که این مسئله درست نمی باشد و ما بارها در مقاله های مختلف عنوان کرده ایم که سئو یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو. برای اینکه بتوانید وب سایت خود را به طور صحیح بهینه سازی کنید باید عواملی که در این زمینه می تواند به شما کمک کند را شناخته و در جایگاه مناسب هر یک را مورد استفاده قرار دهید.

یکی ازاین عوامل تاثیر گذار بر سئو سایت تجربه کاربری یا همان UX می باشد که ما قصد داریم در مطلب امروز به تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت بپردازیم.

UX چیست؟

User Experience میزان رضایت کاربر از کاربردی بودن سایت شما می باشد در حقیقت می توانیم بگوییم که تجربه کاربری یا UX  همان حس خوب یا بدی است که کاربران می توانند از سایت شما دریافت نمایند. بنابراین هر چه شما بهتر بتوانید بر روی سایت خود کار کرده، مطالب و ظاهر سایت مناسب و مخاطب پسندی را طراحی کنید بدون شک می توانید ترافیک وب سایت خود را افزایش داده و مخاطبین زیادی را جذب نمایید.

در حقیقت می توانیم بگوییم که تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیا گوگل به شدت به این موضوع که کاربران  نسبت به وب سایت شما چه عکس العملی از خود نشان می دهند بسیار اهمیت می دهد و این مسئله برای گوگل از ارزش بسیاری برخوردار می باشد

مسئله ای که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که UX “تجربه کاربران” بر روی سایت می باشد و ظاهر سایت در این مرحله چندان دارای اهمیت نمی باشد و این عملکرد سایت است که اهمیت بسیاری دارد. UX کمک می کند تا سایت شما همیشه در ذهن مخاطب بماند. کاربران متوجه اینکه چه وب سایتی خوب و چه وب سایتی به درد نخور است می باشند و بدون شک سایت های بدرد نخور را در خیلی زود از خاطر می برند ولی همیشه سایت های موفق و خوب در ذهن آن ها باقی خواهند ماند

چرا UX برای سئو مهم است؟

در مطالب بالا عنوان کردیم که اصلا UX چیست؟ و چه تاثیری می تواند بر بهینه سازی سئو سایت شما داشته باشد. گوگل در سال های اخیر تغییرات بسیاری کرده است و مرتب در حال بروزرسانی الگوریتم های خود می باشد تا با کمک آن ها بتواند بهترین نتایج را برای کاربران خود به نمایش در آورد و همچنین رتبه و جایگاه مناسبی را برای وب سایت ها در نتایج جستجو در نظر بگیرد.

بنابراین این مسئله برای گوگل و سئو وب سایت دارای اهمیت بسیاری می باشد که کاربران از وب سایتی که وارد آن می شوند تا بتوانند نیاز خود را برطرف نمایند رضایت کامل داشته باشند. شما با نگاه کردن به الگوریتم RankBrain به خوبی متوجه میزان اهمیت تجربه کاربری وب سایت ها خواهید شد.

این الگوریتم در واقع سومین عامل مهم در مورد ارزش سئو سایت می باشد. الگوریتم RankBrainتوسط شاخص هایی همچون نرخ  پرش، میزان ماندگاری کاربر و نرخ طبیعی کلیک عمل می کند و نشان می دهد که کاربران از محتوا و خدمات ارائه شده در وب سایت لذت برده اند یا خیر.

زمانیکه کاربری چندین بار متوالی به وب سایت شما وارد شده و مدت زمان بسیاری را در وب سایت شما بگذراند به گوگل نشان خواهد داد که سایت شما از تجربه کاربری بسیار خوبی برخوردار می باشد و نتیجه آن بهبود رتبه وب سایت در نتایج موتورهای جستجو می باشد.

تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت

برای اینکه با تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت بیشتر آشنا شوید مهم است که یک سری اقدامات مرتبط با آن را نیز بدانید. که در ادامه به این نکات اشاره کرده ایم.

استفاده و به کارگیری تگ هایی که در تصاویر و تیترهای وب سایت از آن ها استفاده می کنید بسیار مهم می باشد. تگ هایی که شما برای تصاویر وب سایت خود استفاده می کنید در صورتیکه تصاویر برای کاربران لود نشود جزئیات مختصری را در اختیار آن ها قرار می دهد و به آن ها تجربه کاربری را ارائه می دهد حال می خواد تصویر مورد نظر لود شود یا نشود.

محتواهایی که تولید می کنید حداکثر بیش از ۶۰۰ کلمه داشته باشند تا بتوانند پاسخ و اطلعات درستی را به کاربران انتقال دهند.

طراحی وب سایت باید به گونه ای باشد که در نسخه موبایل نیز با کیفیت بالایی نمایش داده شود زیرا موبایل آمار بسیار بالایی را در بازار به خود اختصاص داده است و از آن جایی که این روزها بیشتر کاربران با تلفن های همراه خود در دنیای اینترنت گشت می زنند بنابراین این مسئله که وب سایت شما در نسخه موبایل هم به خوبی برای آنها همچون کامپیوتر شخصی نمایش داده شود می تواند به بهبود وضعیت سئو سایت شما نیز تاثیر بگذارد و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

سرعت صفحات سایت نقش مهمی را در تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت بر عهده دارد. این مسئله برای همگان روشن است که هیچ کاربری دوست ندارد که زمان زیادی را منتظر بماند تا صفحه مورد نظر او بارگزاری و لود شود. کاربران مدت زمانی که می خواهند برای لود شدن وب سایت اختصاص دهند بین ۲ تا ۳ ثانیه می باشد و بیشتر از این مدت زمان آن ها را کلافه کرده و باعث ترک آن ها از سایت می شود.

تجربه کاربری درستی را ارائه دهید

حال که متوجه  تاثیر تجربه کاربری UX در سئو و بهینه سازی سایت شده و از میزان اهمیت UX برای موتورهای جستجو آگاه شدید باید بدانید که که چگونه می توانید یک تجربه کاربری درستی را در وب سایت خود ارائه دهید.

برای اینکه بتوانید یک UX مفید و تاثیرگذار را ارائه دهید باید کارهای زیر را به درستی انجام دهید.

هماهنک کردن استراتژی سئو و تجربه کاربری

تمرکز کردن بر روی طراحی

آسان کردن مسیر یابی و گشت در وب سایت

تمرکز بر روی کیفیت

حرف آخر

اگر میخواهید بهترین خروجی را از تعامل کاربران با سایت خود را بدست آورید، می بایست بهترین تجربه ی استفاده ی کاربران از سایت را به آنها بدهید، پس ux برای موفقیت هر بیزینسی در فضای آنلاین مهم می باشد. چرا که کاربر با ۱ دقیقه تعامل با سایت شما حدودا متوجه جایگاه شما در خدمات ارائه شده شما خواهدشد.